Staff Directory

Office Staff

Principal - Brett Crousore (Contact Me)
Administrative Assistant to the Principal - Shirley Pulley (Contact Me)
Assistant Principal - Seniors (Class of 2019) - Jason Floyd (Contact Me)
Assistant Principal - Juniors (Class of 2020) - Victor Bush (Contact Me)
Assistant Principal - Sophomores (Class of 2021) - Ayanna Williams (Contact Me)
Assistant Principal - Freshmen (Class of 2022) - Brian Atkinson (Contact Me)
Administrative Assistant to the Freshman Principal and Attendance - 9th-10th Grades - Tamera Benge (Contact Me)
Registrar - Bonnie Akers (Contact Me)
Treasurer & Bookstore - Pearl McQueenie (Contact Me)
Bookstore Assistant - Jana Millard (Contact Me)
Bookstore Assistant - Sharon Phillips (Contact Me)
Data Specialist Administrative Assistant - Mary Beth Rago (Contact Me)
Student Services Administrative Assistant/Attendance - 11th-12th Grades - Patti Means (Contact Me)
Auditorium Manager - Jeff Maberto (Contact Me)
Cafeteria Manager - Patti Musgrove (Contact Me)
Head Custodian - Audie Melton (Contact Me)
SIOP Coach - Camilla Moody (Contact Me)
Testing Coordinator - Gayle Cartwright (Contact Me)
Family Liaison - Ashley Williams (Contact Me)
Technology - Shawn Carpenter (Contact Me)
Technology - Jacob Petrisin (Contact Me)

Athletics

Athletic Director - Mike Penrose (Contact Me)
Assistant Athletic Director - James Zeller (Contact Me)
Administrative Assistant for the Athletic Dept. - Pascale Socks (Contact Me)

Clinic

Nurse - Betsy Butz (Contact Me)
Nurse - Valorie Gelwicks (Contact Me)
Nurse - Alice Jackson (Contact Me)

Alternative Learning

Howard Savage (Contact Me)

AVID

Jenn Sahagun (Contact Me) Program Leader

Business

Warren Wallace (Contact Me)

English

Amanda Armstrong (Contact Me)
Sarah Bigler (Contact Me)
Kelly Britton (Contact Me)
Rebecca Cash (Contact Me)
Elizabeth Christie (Contact Me)
Karen Comstock (Contact Me)
Rebecca Downs (Contact Me)
Stacy Embry (Contact Me)
Wendy Hamann (Contact Me)
Sylvania Hernandez (Contact Me)
Isaac Masih (Contact Me) Department Chair
Elizabeth Masur (Contact Me)
Kameron McBride (Contact Me)
Sean Ohman (Contact Me)
Angela Owens (Contact Me)
Natalie Rosario (Contact Me)
John Sala (Contact Me)
Andrew Schroeder (Contact Me)
Vivian Hernandez Tragesser (Contact Me)

English as a New Language

Vivian Hernandez Tragesser (Contact Me)
Natalie Rosario (Contact Me)

Exceptional Learners

Audrey Deatrick (Contact Me)
Kelly Decrane (Contact Me)
Matt Deinlein (Contact Me)
Tyler Etherington (Contact Me)
Meghan Ferens (Contact Me) Department Chair
Brian Fletcher (Contact Me)
Chris Giffin (Contact Me)
Whitney Greenwade (Contact Me)
Carrie Kline (Contact Me)
Sara Leatherman (Contact Me)
Allison Loprich (Contact Me)
Hillary Pyle (Contact Me)
Abigail Todd (Contact Me) Speech Therapist
Christopher Todd (Contact Me)
Andrew Vannucci (Contact Me)
Spenser Weiler (Contact Me)

Guidance

Virginia Abrego-Hernandez (Contact Me)
Tuesday Anderson (Contact Me) College and Career Liaison
Kari Bordner (Contact Me)
Elaine Bush (Contact Me)
Brad Cangany (Contact Me)
Betsy Crawshaw (Contact Me) Administrative Assistant for the Guidance Counselors
Jill De Luna (Contact Me)
Tracy Gilbert (Contact Me)
Shelia Patterson Allen (Contact Me) Department Co-Chair
Connie Sivertson (Contact Me) Department Co-Chair

Hearing Impaired

Mathematics

Elizabeth Atkinson (Contact Me) Department Co-Chair
Sara Bowron (Contact Me)
Ella Hereth (Contact Me)
Sawsan Farag (Contact Me)
Mark Frankum (Contact Me)
Samantha Good (Contact Me)
Albert Harris (Contact Me)
Becki Hasey (Contact Me)
Amanda Haywood (Contact Me)
Jennifer Kolb (Contact Me)
Melinda Louden (Contact Me)
Nicholas Montan (Contact Me)
Matthew Murphy (Contact Me)
Emily Rhiver (Contact Me)
Laura Sellars (Contact Me)
Dianne Schoff (Contact Me) Department Co-Chair
James Swadener (Contact Me)

Media Center

Tonya Fisher (Contact Me) Media Specialist

Performing Arts

Jennifer Gafron (Contact Me)
Jennifer Jansen (Contact Me) Administrative Assistant - Performing Arts
Chaevon Latham (Contact Me)
David Morton (Contact Me) Department Chair
Neal Titus (Contact Me) Band Director
Jose Valencia (Contact Me)
Connor Vaughn (Contact Me) Band Director

Physical Education/Health

Rob Church (Contact Me) Department Chair
Angela Clark (Contact Me)
Dawn Gentry (Contact Me)
Jack Keefer (Contact Me)
Pat Mallory (Contact Me)
Lisa Poynter (Contact Me)
Jason Stewart (Contact Me)
Richard Winzenread (Contact Me)

Plato Lab

John Burns (Contact Me)

Practical Arts

Deborah Brim (Contact Me)
Chandra Ferry (Contact Me)

Science

Tonya Davis (Contact Me)
Chuck Deardorff (Contact Me)
Tom Ferry (Contact Me)
Erin Knapp (Contact Me)
Aaron Logan (Contact Me)
Lacey Moss (Contact Me)
Jenn Sahagun (Contact Me)
Brian Seltzer (Contact Me)
Yolanda Soto (Contact Me)
Sara Stevens (Contact Me)
Patrick Tankersley (Contact Me)
Brian White (Contact Me) Department Chair
Marcus Wilson (Contact Me)

Social Studies

Tricia Alpers (Contact Me) Department Chair
Bob Carnahan (Contact Me)
Rachel Couch (Contact Me)
Joshua DeBard (Contact Me)
Kyle Green (Contact Me)
Jeff Leistner (Contact Me)
Larry Leonhardt (Contact Me)
Michael Mango (Contact Me)
Ben Morgan (Contact Me)
Anthony Rufatto (Contact Me)
Kimberly Shetter (Contact Me)
Brandon Sorrell (Contact Me)
Jeff Vest (Contact Me)

Spanish Immersion

Mary Grossling (Contact Me)
Margarita Nieves (Contact Me)
Liliana Nunez (Contact Me)
Manuel Vega (Contact Me)

Visual Arts

Nichole Cooper (Contact Me) Department Chair
Careth Flash (Contact Me)
Brad Holmes (Contact Me)
Buffy Hostetler (Contact Me)
Sarah Jamerson (Contact Me)
Heather Klopfenstein (Contact Me)
Michael Schulbaum (Contact Me)
Edward Tucker (Contact Me)

Vision Impaired

World Languages

Anna Baxter (Contact Me)
Andree Desrochers (Contact Me)
Enrique Diez Cabrera (Contact Me)
Mary Grossling (Contact Me)
Heather Klopfenstein (Contact Me)
Margarita Nieves (Contact Me)
Liliana Nunez (Contact Me)
Kelly Ploch (Contact Me) Department Chair
Manuel Vega (Contact Me)

My Achievement Center

Robin Kitt (Contact Me) Coordinator